British Army Individual Swimming Championships

Alder Garrison Swimming Pool

ARMY INDIVIDUAL SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2014 RESULTS

MALE 50m FREESTYLE – HEAT 1

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

DAWSON

3 PARA

29.62

2

MAJ

HORTON

1 MED REGT

34.32

3

PTE

GOODRIDGE

1 R. ANGLIAN

36.91

4

PTE

SELLORS

1 R. ANGLIAN

37.05

5

PTE

CUTHBERT

1 R. ANGLIAN

39.18

6

PTE

TURNER

1 R. ANGLIAN

39.74

 

MALE 50m FREESTYLE – HEAT 2

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

MORETON

DISC

26.30

2

PTE

HUMMEL

254 MED REGT

28.57

3

SIG

WOLFENDEN

11 SIG REGT

28.75

4

CAPT

INGHAM

ATU (SOUTH)

29.16

5

KGMN

DISSINGTON

1 LANCS

30.49

6

PTE

LLOYD

3 PARA

31.06

7

CFN

CALDER

1 LANCS

33.74

 

MALE 100m FREESTYLE – HEAT 1

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

CAPT

INGHAM

ATU (SOUTH)

1:05.69

2

PTE

MORETON

DISC

1:07.42

3

PTE

HUMMEL

254 MED REGT

1:08.03

4

CFN

CALDER

1 LANCS

1:31.06

5

PTE

TURNER

1 R. ANGLIAN

1:39.30

 

MALE 100m FREESTYLE – HEAT 2

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

DAWSON

3 PARA

1:09.99

2

KGMN

DISSINGTON

1 LANCS

A:11.39

3

PTE

CUTHBERT

1 R. ANGLIAN

1:32.93

4

PTE

GOODRIDGE

1 R. ANLGIAN

1:33.40

5

PTE

SELLORS

1 R. ANGLIAN

1:42.44

100m BUTTERFLY

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

CPL

WILSON

208 FLD HOSP

1:14.91

2

PTE

PRESTON

16 MED REGT

1:14.95

3

PTE

CUTHBERT

1 R. ANGLIAN

DISQ

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

MALE – 400m FREE STYLE

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

SIG

WOLFENDEN

11 SIG REGT

5:39.28

2

PTE

LLOYD

3 PARA

5:45.77

3

SSGT

STRAUGHN

9 REGT RLC

5:48.50

4

PTE

PRESTON

16 MED REGT

5:04.66

FEMALE – 100m FREESTYLE

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

PRESTON

16 MED REGT

1:07.01

2

CPL

WILSON

208 FLD HOSP

1:07.75

3

LCPL

MILLER

CAMUS

1:20.75

MALE – 100m FRESTYLE - FINAL

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

MORETON

DISC

1:00.80

2

CAPT

INGHAM

ASU (SOUTH)

1:00.90

3

PTE

HUMMEL

254 MED REGT

1:05.63

4

PTE

DAWSON

3 PARA

1:06.15

5

KGMN

DISSINGTON

1 LANCS

1:11.13

6

CFN

CALDER

1 LANCS

1:37.23

7

PTE

CUTHBERT

1 R. ANGLIAN

1:37.23

8

PTE

GOODRIDGE

1 R. ANGLIAN

1:38.25

MALE – 100m BREASTROKE - FINAL

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

CAPT

INGHAM

ATU (SOUTH)

1:11.46

2

SSGT

STRAUGHN

9 REGT RLC

1:28.69

3

KGMN

DISSINGTON

1 LANCS

1:44.92

4

PTE

GOODRIDGE

1 R. ANGLIAN

2:28.26

 

SGT

LANG

1 GREN GDS

1:21.96

200m FREESTYLE - FINAL

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

DAWSON

3 PARA

2:26.02

2

PTE

LLOYD

3 PARA

2:38.82

3

CFN

CALDER

1 LANCS

2:43.31

4

SSGT

STRAUGHN

9 REGT RLC

3:57.24

 

PTE

PRESTON

16 MED REGT

2:32.97

FEMALE –50m FREESTYLE

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

CPL

WILSON

208 FLD HOSP

31.16

2

LCPL

MITLER

CAMUS

34.54

MALE – 4 x 50 INDIVIDUAL MEDLEY

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

MORETON

DISC

2:52.78

2

CFN

KIRBY

DSEME

2:50.88

MALE – 50m FREESTYLE - FINAL

POS

RANK

NAME

UNIT

TIME

1

PTE

DAWSON

3 PARA

27.27

2

SIG

WOLFENDEN

11 SIGS

29.04

3

CAPT

INGHAM

ATU (SOUTH)

29.59

4

PTE

HUMMEL

254 MED REGT

30.64

5

PTE

MORETON

DISC

30.68

6

PTE

LLOYD

3 PARA

32.12

7

KGMN

DISSINGTON

1 LANCS

32.16

8

CFN

CALDER

1 LANCS

36.61

 

Archive

Footer